...........................................

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską.  Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected]


Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady - aglomeracja, w której skład wchodzą m.in. Laval, Longueuil, Verdun i St-Laurent liczy obecnie ponad 4,2 mln. mieszkańców. Ok. 65% ludności stanowią Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego. Tak w mieście jak i w całej prowincji Québec, w której Montreal się znajduje, francuski jest jedynym oficjalnie obowiązującym językiem urzędowym. 

Montreal - obok Nowego Jorku i San Francisco - jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na kontynencie amerykańskim. Jest także, po Toronto, drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym i finansowym Kanady. Położony nad rzeką Św. Wawrzyńca, ok. 500 km od Oceanu Atlantyckiego jest największym kanadyjskim portem morskim i jednym z największych w świecie portem eksportowym zboża. W mieście mają siedziby cztery uniwersytety oraz niezliczone instytucje naukowe, co czyni miasto głównym centrum życia intelektualnego kraju. 

W XVI w. istniała tu osada obronna Irokezów zw. Hochelaga, którą odwiedził w 1535 r. Jacques Cartier; nazwał on sąsiednie wzgórze Górą Królewską ("Mont Real" w szesnastowiecznym francuskim). W 1642 roku misjonarze francuscy założyli tu trwałe osiedle, do 1700 r. zwane Ville-Marie, które stało się znaczącym ośrodkiem handlu futrami i zaopatrzenia traperów. W 1760 r. miasto zostało zdobyte przez wojska angielskie, a w 1763 (Traktat Paryski) Francja odstąpiła je Anglii. 

Polonia montrealska liczy sobie ok. 65 tys. osób - jest to piąte pod względem wielkości skupisko Polaków w Kanadzie (po Toronto, Vancouver, Winnipeg i Edmonton).

Oto kilka migawek z naszego miasta (kliknij na zdjęcie, aby uzyskać powiększenie)
 
.
POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ