...........................................

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską.  Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected] 
Nowa płyta Paula Kunigisa
  
W samym sercu zimy, podczas kiedy jest niewiele okazjii na wyjazdy, Paul Kunigis oferuje nam bukiet piosenek, które są idealne aby zabrać nas w podróż przez muzykę, nie mogąc tego zrobic w rzeczywistosci. 
 
Zatytułowany Yallah, co oznacza "naprzód", to nowy album, szósty w karierze artysty, oscyluje między realizmem, melancholią i optymizmem. Klezmer, swing, jazz, i piosenki pop łączą się, a utwory niesie ciepły i uspokajający głos piosenkarza. 
  
Jak zawsze aktywny, także w ostatnich latach, Paul Kunigis, we współpracy z Véronique Marcotte, opublikował w 2014 roku książkę "Voix migrantes" . Jako aktor, w 2016 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie "Mobile étoile" Raphaëla Nadjariego, obok aktorów Luc Picard i Geraldine Pailhas. 

W 2019 roku Paul Kunigis zaprojektował "Przyjazne warsztaty gotowania" dla dorosłych, nastolatków i dzieci, jednocześnie kontynuując realizację projektu śpiewnika Wapiti! w szkołach w Quebecu, Europie i na Bliskim Wschodzie. 
 
Opisując podróż, która doprowadziła go do stworzenia tego nowego dzieła, jako "wędrówkę po pustyni połączoną z kryzysem tożsamości", poeta-kucharz porusza się miedzy hebrajskim, polskim, francuskim i angielskim. Interesuje się losem kobiet i mężczyzn poszukujących lepszego świata, lub walczacych z dyktaturą ("Maidan tahrir"), czy też szukających azylu po drugiej stronie Morza Śródziemnego ("Lampedusa"). "Ostatni list" to glos zolnierza, ktory pisze swoj ostatni list przed bitwa. "Sans nom" opisuje rzeczywistośc matek zastępczych. 
  
Paul Kunigis zastanawia się nad czasem: za którym  gonimy (Biegam) i czasem, na który czekamy (Czekam). W sferze intymnej bada meandry miłości, czy to przelotnej ("Letnia miłosc"), rodzącej sie ("Canal Saint-Martin) jak i zmiennej ("Jak wowczas"), wykonywana w duecie z Julie Rousseau), i wzruszającej  Ya khochu.

Bez względu na kaprysy i niespodzianki życia Paul Kunigis przypomina nam w tytułowej piosence,  że zawsze musimy iść naprzód, a wiec Yallah! 
 
Paul Kunigis współpracuje z François Lalonde (perkusja, dzwonki, gitary, wokal, bas), a także współreżyser i współorganizator utworu, oraz z Yves Desrosiers (gitary, banjo, lap steel), Simon Dolan (kontrabas i bas), Caroline Meunier (akordeon), Marie-Soleil Bélanger (skrzypce), Gabriel Paquin-Buki (klarnet), Blaise Margail (puzon), Jacques Kuba Séguin (trąbka), Christine Tassan (gitara), Nathalie Cora (kora) i Julie Rousseau (głos). Agnes Gruda podpisuje teksty czterech tytułów. 

Płytę można kupić tutaj: paulkunigis.com


..

Justyna Gabzdyl jest uważana za "pianistkę dużego formatu" według montrealskiej La Presse. Zdaniem Jean-Eudes'a Vaillancourt'a – pianisty, dyrygenta i kompozytora jej gra odznacza się mistrzowskim dźwiękiem i wyrafinowaniem połączonym z dużą klasą sceniczną. Pianistka koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr, interpretując muzykę klasyczną i współczesną. 

Jej ostatni CD to dwupłytowy album: "Chopin, Szymanowski". Zachęcamy do odwiedzenia domowej strony pianistki: www.justynagabzdyl.com

....

Polska pianistka Katarzyna Musiał mieszkająca w Montrealu, to - zdaniem Chicago Classical Review - "wielki talent obdarzony zdumiewającą techniką i interpretacyjną błyskotliwością". Katarzyna koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z orkiestrami w Ameryce Północnej, Europie i Azji. 

Jej nowy album "Moje Hiszpańskie Serce" jest dostępny online! Można również zamówić podpisaną kopię pisząc na adres [email protected]. Zapraszamy na domową stronę Katarzyny Musiał: www.pianist.pl

..
..... Jaden Chase - kanadyjski piosenkarz polskiego pochodzenia urodził się w Montrealu. Debiutował w wieku 17 lat. Brał udział w kanadyjskim "Idolu". Jego piosenki, zarówno te śpiewane przez niego jak i te, które napisał dla innych wykonawców prezentuje wiele kanadyjskich stacji radiowych. 

Jego najpopularniejsze albumy można kupić w muzycznych sklepach Google oraz w Apple Music.

Jaden Chase ma swoje konto na Facebooku i na Instagramie

...........
   
 ..      
... ...
..
..
..
..
..

...............
28 lipca 2018 nad ranem w otoczeniu ukochanych synów i męża odeszła KORA - najwybitniejsza artystka polskiego rocka, wokalistka i poetka – autorka tekstów,  wydawanych też jako zbiory wierszy, solistka legendarnego Maanam. Ciekawe kto będzie teraz śpiewał w jej chórkach tam na Górze? A może z tymi, którzy już tam są od dawna stworzą czaderską kapelę? 
 
... ...
..
..

....................

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ