...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Chmielarz (6 kwietnia 2019)
Wernisaż wiosenny (21 marca 2019)
Inka - rzecz o Danucie Siedzikównie (1-3 marca 2019)
Polski Balet Narodowy na Place des Arts w Montrealu (luty-marzec 2019)
Wyjątkowy koncert, wyjątkowi goście z Polski i Toronto w Konsulacie Generalnym RP w Montrealu (17 lutego 2019)
Bal Miss Polonia-Quebec 2019 (16 lutego 2019)
Wieczór poezji i muzyki (22 listopada 2018)
Akademia z okazji Dnia Niepodległości (11 listopada 2018)
Uroczysta Msza Święta w Katedrze Marie-Reine-du-Monde i złożenie wieńca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (10 listopada 2018)
Odsłonięcie muralu na budynku Towarzystwa Białego Orła (27 października 2018)
Koncert Montrealskiej Orkiestry Symfonicznej dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (11 października 2018)
Wernisaż wystawy obrazów Ireny Stawińskiej i Marka Żółtaka (3 października 2018)
Narodowe Czytanie (8 września 2018)
Polski Piknik (26 sierpnia 2018)
Dwugodzinny wernisaż (5 sierpnia 2018)
Montrealska Kawiarnia Literacka (24 maja 2018)
Transatlantyk (18 maja 2018)
Festiwal Gwiazd (marzec 2018)
Fundraising dla Radia Polonia (24 lutego 2018)
Koncert na dwie dusze i jedno serce (luty 2018)
Wystawa malarstwa na Jolicoeur
(7 grudnia 2017)
Niezwykła instytucja, niezwykli ludzie (28 października 2017)
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: kontakt@radiopolonia.org


Radio Polonia jest współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

 

.................................................................................. POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
..
WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA KATARZYNY CHMIELARZ (6 KWIETNIA 2019) 

W pierwszą sobotę kwietnia w galerii przy 10 Pins Avenue Ouest odbył się wernisaż malarstwa młodej polonijnej artystki Katarzyny Chmielarz. Na wystawie zaprezentowano ponad 60 obrazów i grafik, wśród których można było także dostrzec prace z motywami polskimi, nawiązującymi do kraju jej pochodzenia. Wystawa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem - na wernisaż przybyli liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Polonii oraz polonijnych mediów. Znakomite prace Katarzyny Chmielarz na długo zapadną w pamięć wszystkim, którzy mieli okazję obejrzeć tę niezwykłą wystawę. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

WERNISAŻ WIOSENNY (21 MARCA 2019) 

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Galerii E.K. Voland mieszczącej się w Complexe du Canal Lachine w Montrealu odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Rajewskiej i Teresy Kastelik. Od dawna planowana ekspozycja doczekała się wspaniałej realizacji. Podczas wernisażu obie artystki mogły pochwalić się nie tylko swoimi pracami, ale także podzielić się z widzami radością tworzenia oraz swoimi artystycznymi wątpliwościami. Techniki, które wykorzystują w swojej twórczości różnią się od siebie. Teresa jest mistrzynią barw, a bajkowe niuanse kolorystyczne uzyskuje łącząc materiały miękkie i twarde, błyszczące i matowe, koronkę i metal, często koraliki własnej roboty. Agnieszka wyraża się głównie w malarstwie olejnym, akrylowym, czasem stosuje techniki mieszane. Inspiracją jest wszystko to, co wokół, ale często sięga też do fragmentów z przeszłości, które często dominują w jej autoportretach. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  AGNIESZKA RAJEWSKA)
 

INKA - RZECZ O DANUCIE SIEDZIKÓWNIE (1-3 MARCA 2019)

73 lata temu 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu po sfabrykowanym procesie sądowym, komunistyczni oprawcy zamordowali siedemnastoletnią sanitariuszkę 5 Brygady Wileńskiej AK - Danutę Siedzikówną ps. "Inka". Umierała z okrzykiem - "Jeszcze Polska nie zginęła". Przed śmiercią zdążyła wysłać gryps do rodziny: "Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Montrealu i Ottawie został zaprezentowany monodram w reżyserii Mileny Tejkowskiej, która jest również autorką scenariusza. W rolę Inki wcieliła się licealistka - Justyna Piechota. Brawurowo zagrany spektakl poruszył wielu widzów, którzy głęboko przeżyli opowiedzianą w monodramie historię młodziutkiej bohaterki. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................(ZDJĘCIA:  EWA GAUTHIER, KONSULAT GENERALNY RP W MONTREALU)
 

POLSKI BALET NARODOWY NA PLACE DES ARTS W MONTREALU (LUTY-MARZEC 2019)

Na przełomie lutego i marca 2019 roku gościł w Montrealu Polski Balet Narodowy, który zaprezentował spektakl Piotra Czajkowskiego - "Jezioro Łabędzie" inspirowany wizją dyrektora artystycznego - Krzysztofa Pastora.

Szef Polskiego Baletu Narodowego dołączył do elitarnego grona wybitnych choreografów, którzy odważyli się przedstawić własną wersję "Jeziora Łabędziego" z zachowaniem klasycznego charakteru tańca.

Ilość scen, postaci, kostiumów, talent i kunszt tancerek i tancerzy oszołomiły montrealskich widzów. Tak wspaniałego przedstawienia dawno nie oglądali, choć na Place Des Arts przyjeżdżają najwybitniejsi artyści z całego świata. Warto podkreślić, że to wspaniałe widowisko mogliśmy obejrzeć min. dzięki Fundacjom Jane Skoryna i Rodziny Korwin-Szymanowski, którzy współfinansowali przyjazd polskich tancerzy do Montrealu.
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .......(((.....................(ZDJĘCIA: Z KOLEKCJI PRYWATNEJ ORAZ WALDEK KRUPA - WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻESZ POBRAĆ STĄD).
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
.
 

 

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251 
E-mail: kontakt@radiopolonia.org / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ