...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Wieczór poezji i muzyki (22 listopada 2018)
Akademia z okazji Dnia Niepodległości (11 listopada 2018)
Uroczysta Msza Święta w Katedrze Marie-Reine-du-Monde i złożenie wieńca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (10 listopada 2018)
Odsłonięcie muralu na budynku Towarzystwa Białego Orła (27 października 2018)
Koncert Montrealskiej Orkiestry Symfonicznej dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (11 października 2018)
Wernisaż wystawy obrazów Ireny Stawińskiej i Marka Żółtaka (3 października 2018)
Narodowe Czytanie (8 września 2018)
Polski Piknik (26 sierpnia 2018)
Dwugodzinny wernisaż (5 sierpnia 2018)
Montrealska Kawiarnia Literacka (24 maja 2018)
Transatlantyk (18 maja 2018)
Festiwal Gwiazd (marzec 2018)
Fundraising dla Radia Polonia (24 lutego 2018)
Koncert na dwie dusze i jedno serce (luty 2018)
Wystawa malarstwa na Jolicoeur
(7 grudnia 2017)
Niezwykła instytucja, niezwykli ludzie (28 października 2017)
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: kontakt@radiopolonia.org


Radio Polonia jest współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

 

POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
..
WIECZÓR POEZJI I MUZYKI (22 listopada 2018)

Montrealska Kawiarnia Literacka i Konsulat Generalny RP w Montrealu byli organizatorami spotkania poświęconego twórczości Zbigniewa Herberta. Podczas wieczoru publiczność miała okazję wysłuchać Jego wierszy, przeplatanych muzyką, czytanych przez gości i organizatorów, a także podzielić się własnymi odczuciami na temat poezji bohatera spotkania. Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa "W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi" udostępniona przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

"W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności - samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad  przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń" (fragment uchwały Sejmu RP ustanawiającej rok 2018 - ROKIEM HERBERTOWSKIM).
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..................................................................(ZDJĘCIA: BOŻENA SZARA ORAZ  KONSULAT GENERALNY RP W MONTREALU)
 

AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI (11 LISTOPADA 2018)

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Kongres Polonii Kanadyjskiej - Okręg Quebec we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Montrealu, Towarzystwem Białego Orła oraz innymi organizacjami polonijnymi zorganizował uroczystą akademię. W programie znalazły się występy zespołów tanecznych "Akademia Białego Orła", "Tatry", deklamacje wierszy patriotycznych oraz spektakl "Pisk Białego Orła", przygotowany przez uczniów szkoły im. Jana Pawła II. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Konsul Generalny RP Dariusz Wiśniewski, Poseł Kanadyjskiego Parlamentu David Lametti (który odczytał list okolicznościowy od Premiera Kanady Justina Trudeau), a także Pełnomocnik Premiera Kanady ds. Współpracy z Organizacjami Etnicznymi Norair Serengulian. Akademia została poprzedzona mszą świętą w intencji ojczyzny, która odprawiona została w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszej polskiej parafii w Montrealu. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..............................................................................................................................(ZDJĘCIA: A.L. ORAZ JANETE ADAMOWSKI)
 

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W KATEDRZE MARIE-REINE-DU-MONDE I ZŁOŻENIE WIEŃCA POD POMNIKIEM NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA (10 LISTOPADA 2018)

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Katedrze Marie-Reine-du-Monde odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszę odprawili polscy duszpasterze z Kustodii Ojców Franciszkanów w Kanadzie w obecności Arcybiskupa Montrealu Christiana Lépine. Do katedry licznie przybyła  Polonia montrealska, w tym przedstawiciele polonijnych organizacji, szkół, mediów oraz harcerze i weterani. Po Mszy Świętej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Place du Canada złożono symboliczny wieniec w intencji Poległych za Ojczyznę. 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...................................................................................................................................................................(ZDJĘCIA: A.L.)
 

ODSŁONIĘCIE MURALU NA BUDYNKU TOWARZYSTWA BIAŁEGO ORŁA (27 PAŹDZIERNIKA 2018)

W sobotę 27 października 2018 o godz. 11.00 rano miało miejsce odsłonięcie muralu na budynku Towarzystwa Białego Orła przy 1956 Frontenac. Mural został ufundowany przez Ville de Montreal z okazji 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego autorem jest znany montrealski artysta polskiego pochodzenia, pan Krzysztof Wilk. W uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele Polonii montrealskiej. 

Rozmowy z artystą można posłuchać tutaj
Obejrzyj, jak powstawał mural.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..................................................................................................................................(ZDJĘCIA: ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

KONCERT MONTREALSKIEJ ORKIESTRY SYMFONICZNEJ DLA UCZCZENIA 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI (11 PAŹDZIERNIKA 2018) 

To był wyjątkowy wieczór i wyjątkowy koncert: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Montrealska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta - Kenta Nagano, przy fortepianie utalentowany pianista - Charles Richard-Hamelin, a wcześniej spotkanie na uroczystym cocktailu gości honorowych i przyjaciół rodziny Korwin-Szymanowskich, która była sponsorem i organizatorem tego niecodziennego wydarzenia. 

Na Galowym Koncercie zatytułowanym "Charles Richard-Hamelin interpretuje muzykę Chopina dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości" zgromadzona montrealska publiczność wypełniła salę Maison Symphonique na Place des Arts w Montrealu do ostatniego miejsca. Dzięki inicjatywie rodziny Korwin-Szymanowskich Kanadyjczycy mogli dowiedzieć się o polskiej rocznicy, wysłuchać koncertu, który pozostanie na długo w pamięci oraz docenić jego wielką, światową klasę. Reakcja słuchaczy, oklaski i owacje zgotowane artystom mówiły same za siebie. Takie same oklaski i podziękowania należą się rodzinie Korwin-Szymanowskich. Ogrom pracy i poświęcenie jakie włożyli w to wyjątkowe wydarzenie są nieocenione.

Na uroczystym wieczorze obecni byli m.in. Andrzej Kurnicki - Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie, Dariusz Wiśniewski - Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Montrealu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz przyjaciele rodziny Korwin-Szymanowskich. 

Koncert odbył się 11 października i był powtórzony w piątek 12 października oraz w niedzielę - 14 października. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................................................................(ZDJĘCIA: OSM, CAROLINE PAQUETTE)
 

WERNISAŻ WYSTAWY OBRAZÓW IRENY STAWIŃSKIEJ I MARKA ŻÓŁTAKA (3 PAŹDZIERNIKA 2018) 

3 października w środowy wieczór parter budynku Konsulatu Generalnego R.P. znowu tętnił życiem. Dwójka dobrze znanych Polonii artystów - w jednej osobie kanadyjskich i zarazem polskich - witała gości w konsulatowych podwojach. Konsul Generalny Rzeczypospolitej w Montrealu Dariusz Wiśniewski powitał w trzech jezykach osoby przybyłe (i wciąż dochodzące). Wypada przyznać, że spory procent odwiedzających nie mówił po polsku. To właśnie dla nich była to doskonała okazja obejrzenia (także zakupienia) najnowszych obrazów naszych montrealskich artystów. Pani Irena zwierzyła mi się, że jedno z płócien ma zaledwie kilka dni. Jak zawsze, w salach wystawowych, a także kuluarach wywiązały się ożywione rozmowy. Czekamy na następną wystawę! (MS) 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..................................................................................................................................(ZDJĘCIA: ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
.
 

 

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251 
E-mail: kontakt@radiopolonia.org / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ