...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Polski Piknik - Village au-Pied-du-Courant (22 czerwca 2019)
Wieczór kabaretowy "Polski Montrealski Kabarecki" (14 czerwca 2019)
Koncert "Czerwcowe Preludium" w wykonaniu Ensemble Vocal Universalis (9 czerwca 2019)
Muzyka polska ostatnich stuleci (16 maja 2019)
Minister Sportu i Turystyki - Witold Bańka z wizytą w Montrealu (13 maja 2019)
Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (5 maja 2019)
Wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Chmielarz (6 kwietnia 2019)
Wernisaż wiosenny (21 marca 2019)
Inka - rzecz o Danucie Siedzikównie (1-3 marca 2019)
Polski Balet Narodowy na Place des Arts w Montrealu (luty-marzec 2019)
Wyjątkowy koncert, wyjątkowi goście z Polski i Toronto w Konsulacie Generalnym RP w Montrealu (17 lutego 2019)
Bal Miss Polonia-Quebec 2019 (16 lutego 2019)
Wieczór poezji i muzyki (22 listopada 2018)
Akademia z okazji Dnia Niepodległości (11 listopada 2018)
Uroczysta Msza Święta w Katedrze Marie-Reine-du-Monde i złożenie wieńca pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (10 listopada 2018)
Odsłonięcie muralu na budynku Towarzystwa Białego Orła (27 października 2018)
Koncert Montrealskiej Orkiestry Symfonicznej dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (11 października 2018)
Wernisaż wystawy obrazów Ireny Stawińskiej i Marka Żółtaka (3 października 2018)
Narodowe Czytanie (8 września 2018)
Polski Piknik (26 sierpnia 2018)
Dwugodzinny wernisaż (5 sierpnia 2018)
Montrealska Kawiarnia Literacka (24 maja 2018)
Transatlantyk (18 maja 2018)
Festiwal Gwiazd (marzec 2018)
Fundraising dla Radia Polonia (24 lutego 2018)
Koncert na dwie dusze i jedno serce (luty 2018)
Wystawa malarstwa na Jolicoeur
(7 grudnia 2017)
Niezwykła instytucja, niezwykli ludzie (28 października 2017)
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: kontakt@radiopolonia.org


Radio Polonia jest współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

 

................................................................................ POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
...
NARODOWE CZYTANIE (8 września 2018)

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie; zapoczątkowana została w 2012. W Montrealu Narodowe Czytanie odbyło się po raz pierwszy. Zorganizowane zostało przez Bibliotekę Polską im. Wandy Stachiewicz. W czytaniu "Przedwiosnia" Stefana Żeromskiego brała udział młodzież szkolna i nauczyciele w montrealskich szkołach sobotnich. W Bibliotece Polskiej od godz. 8.00 do 19.00 "Przedwiośnie" czytali członkowie Grupy Teatralnej Razem, Grupy Teatralnej Misji Św. Wojciecha i Św. Maksymiliana, uczniowie Szkoły im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP oraz wolontariusze Biblioteki (razem 36 osób). Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowy dyplom oraz odznakę. Impreza była bardzo udana i wiele z obecnych na niej osób wyraziło gotowość do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu w przyszłym roku. Biblioteka Polska składa podziekowania za pomoc przy organizacji Czytania panu Andrzejowi Krysztofowiczowi (Innovative Design Ideas), za projekt okolicznościowego bannera, Biuletynowi Polonijnemu, Konsulatowi Generalnemu RP w Montrealu, Polskiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej, Radio Polonia, Polskiej Cukierni Wawel oraz 
Kwiaciarni Gala. 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................................................................................
 


POLSKI PIKNIK (26 sierpnia 2018)

26 sierpnia mieszkańcy Montrealu spotkali się na Polskim Pikniku zorganizowanym przez polonijną studencką młodzież. Park Mederic Martin wypełnił się odwiedzającymi. Przybyło ponad 2 tysiące osób. To był wielki frekfencyjny i organizacyjny sukces. Gratulacje dla organizatorów! Wystarczy obejrzeć zdjęcia!

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ............................................................................................................................................................(ZDJĘCIA: GABI OPAS)
 


DWUGODZINNY WERNISAŻ

Próżno było szukać obrazów Ireny Zaraś w Polskim Centrum Kultury w Montrealu podczas wernisażu wystawy prac 20 polskich artystów: "Świat patrzy na polską sztukę". Nie było ich na Jolicoeur, ale świat patrzy na jej prace w wielu zakątkach. W niedzielę 5 sierpnia prace Ireny Zaraś wypełniły na czas trwania audycji studio Radio Polonia, gdzie była naszym gościem. Rozmawiałyśmy o jej pasji tworzenia i zauroczeniach. Warszawianka, artystka malarka, akwarelistka. Akwarela jest jej pierwszą pasją, drugą jest ogród, ale obydwie są ze sobą ściśle powiązane.

Irena uwielbia wrażliwość akwareli, ciągłą grę koloru ze światłem. Często zaskakuje ją efekt połączenia wody z kolorami, zupełnie jakby jakaś magiczna ręka kreowała rysunek na papierze. Maluje wszystko, co ją inspiruje, zachwyca, co wywołuje emocje. Czasami są to kwiaty z jej ogrodu lub pejzaż, który spotyka w czasie licznych wycieczek, czasami portret osoby kochanej lub której oczy świecą niecodziennym blaskiem. Zawsze żyła blisko natury, wody, drzew i kwiatów. To są jej sprzymierzeńcy, a w akwareli urodę przyrody można namalować najpiękniej. W pracy, ważny jest dla niej kolor, kontrast i światło. Każdy jej obraz przedstawia unikalne emocje, ciągłe poszukuje harmonii i głębi. Zapraszamy do radiowej galerii Ireny Zaraś.
 

..KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................................
 


MONTREALSKA KAWIARNIA LITERACKA (24 maja 2018)

Jest w montrealskiej Polonii pewna (nazwijmy to instytucja), która od 4 lat gromadzi publiczność spragnioną przeżyć niecodziennych. Dla wielu z nich jest to już tradycja, ale czy ktoś w dzisiejszych czasach ma odwagę decydować o tym, czy coś jest tradycją, czy jeszcze nie? Decyduje jak zwykle vox populi, a ten dla Montrealskiej Kawiarni Literackiej jest ze wszech miar życzliwy, zaś kawiarniane wieczory stały się swoistą modą. Trzy lub cztery razy w roku do gościnnego budynku Konsulatu Generalnego RP schodzą się montrealskie Polonusy - zarówno te starszej daty jak też nieco młodsi, by zasmakować kultury przez duże K. 24 maja gościem Kawiarni była wybitna aktorka - Maria Nowotarska z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto.

...
..
  KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..............................................................................................................................................(ZDJĘCIA: BEATA GOŁEMBIOWSKA)
 

TRANSATLANTYK (18 maja 2018)

Na początku roku w zamysłach młodziutkiej montrealskiej skrzypaczki Nadii Monczak powstał pomysł na koncert muzyki polskiej i amerykańskiej w wykonaniu samych emigrantów, a więc jej samej, pianisty (emigranta z Libanu w drugim pokoleniu) - Stevena Massicotte oraz trębacza (Amerykanina z austriackimi korzeniami) - Richarda Stoelzel'a. Ponadto pomysłodawczyni koncertu postanowiła, że w programie znajdą się utwory kompozytorów, którzy byli emigrantami lub odwiedzili Montreal, a w owych czasach z pewnością podróżowali statkiem. No i stąd już bardzo blisko do muzycznych podróży i tytułu koncertu – TRANSATLANTYK, który z Gombrowiczem i jego powieścią niewiele ma wspólnego, ale od czego młodzieńcza fantazja, która podpowiada najróżniejsze muzyczne konfiguracje. W końcu Gombrowicz też nieźle improwizował pisząc swoją słynną powieść. Organizatorem koncertu TRANSATLANTYK, który odbył się 18 maja 2018 roku w gościnnych progach Konsulatu Generalnego RP było Towarzystwo Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Montrealu.

...
..
  KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................................................................................(ZDJĘCIA: SONIA LARONDE)
 

FESTIWAL GWIAZD (marzec 2018)

Nieczęsto się zdarza aby w trakcie jednego wydarzenia muzycznego można usłyszeć mistrzowskie i energetyczne interpretacje utworów fortepianowych, popis wokalno-kabaretowy najwyższej próby (tzw. stand up) śpiewaczki operowej, pokaz tańca baletu współczesnego oraz mini recital indiańskiej kompozytorki z plemienia Odawa i jej zaczarowany flet. Prawie wcale nie zdarza się, by na jednej scenie wystąpiło aż pięć gwiazd pierwszej wielkości. 

Katarzyna Musiał - pianistka i dyrektor artystyczna zaprezentowała kompozycje takich mistrzów jak: I. J. Paderewski (dla podkreślenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości), I. Albeniza i M. de Falla  Ponadto Katarzyna wystąpiła jako "partner in crime" wielkiej divy scen quebeckich i międzynarodowych - Natalie Choquette, która fenomenalnie pokazała nie tylko swój kunszt śpiewaczki operowej, ale i niezwykle utalentowanej aktorki komediowej. Natalie wraz z Katarzyną wykonały całą serię jednych z najbardziej znanych arii operowych takich kompozytorów jak: G. Rossini, V. Bellini, L. Bernstein, G. Verdi, G. Gershwin i G. Bizet przy tym zmieniając kostiumy adekwatnie do charakteru muzyki. Zmianę nastroju na nostalgiczny i pełen zadumy wniosła na scenę Barbara Croall – kompozytorka i znakomita flecistka z plemienia Odawa, która swoim instrumentem i głosem wyczarowała niezwykłą, tragiczną historię swojej indiańskiej rodziny. I wreszcie para tancerzy - Jane Mappin i Daniel Firth - która w sposób niezwykle poruszający wykonała swój dynamiczny taniec oparty na tematyce związanej z 100 rocznicą zakończenia I Wojny Światowej i jej konsekwencji takimi jak zdrowie psychiczne. To był wielki i wspaniały popis wrażliwych artystów baletu współczesnego. 

Wydarzenie muzyczne nie zaskoczyło poziomem artystycznym, gdyż wszystko co firmuje Katarzyna Musiał, każdy jej koncert czy recital, jest na bardzo wysokim poziomie. Festiwal Stella Musica zaskoczył formą i repertuarem, energią bijącą od wszystkich wykonawców i znakomicie dobranym programem, dającym równe szanse prezentacji wszystkim solistom. W świecie show biznesu panuje zasada, że na jednej scenie powinno prezentować się jedną gwiazdę. W przypadku Festiwalu Stella Musica błyszczących swym kunsztem gwiazd było aż pięć i wszystkie zaprezentowały się przepięknie. Czwarta edycja Festiwalu Stella Musica odbyła się w gościnnym Teatrze Outremont w Montrealu pod koniec marca 2018 roku.

...
..
  KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ............................................................................................................................................................(ZDJĘCIA: PATRICK HUOT)
 


FUNDRAISING DLA RADIA POLONIA  (24 lutego 2018)

RADIO POLONIA zaprosiło swoich słuchaczy na wielki koncert JARMARK ROCKOWY, podczas którego zbieraliśmy fundusze na produkcję programu radiowego. W koncercie wystąpili wspaniali międzynarodowi artyści oraz zespoły muzyczne.
Solistami byli: Jaden Chase  - kanadyjski wokalista polskiego pochodzenia, Anna Sandowicz - polska aktorka znana z seriali telewizyjnych, Deidra Chois i Ben Cherry - finaliści programu telewizyjnego "The Voice Canada". Zespoły muzyczne: Bit Per Second - Jazz Trio, Król Maciuś Pierwszy, Blues Pattern Box, Little Rock. O nagłośnienie i oświetlenie koncertu zadbał Krzysztof Tumanowicz. Wieczór poprowadzili: Bożena Szara - dziennikarka Radia Polonia i Ron Mish - pomysłodawca eventu, członek zespołu Little Rock. Kolorowym bufetem dyrygował Bogumił Gadocha, a pomagały mu dzielnie jego córki. Za barem stanęli ojciec z synem czyli Marek i Patrick Kubicki. Losy na loterię sprzedawała Iwona Orawiec, a bilety przy wejściu - Elżbieta Kubicki. Fundraising dla Radia Polonia odbył się w Polskim Centrum Kultury Jolicoeur w siedzibie  Gr. I PKTWP w Montrealu.
 
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE........................................................(...................................(...................................(................(((FOTO: MARIAN KOPCZYŃSKI)
 


KONCERT NA DWIE DUSZE I JEDNO SERCE (luty 2018)

Wśród mnogości spotkań i koncertów organizowanych w lutym w Polskim Konsulacie w Montrealu na szczególną uwagę zasługuje recital fortepianowy - "Szymanowski, Chopin - Polskie Dziedzictwo" w wykonaniu wybitnej pianistki Justyny Gabzdyl prezentującej swój debiutancki dwupłytowy album. W programie koncertu licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać kompozycji Fryderyka Chopina (Ballada g-moll Op. 23 i Ballada f-moll Op.52) oraz Karola Szymanowskiego (wybrane utwory z tryptyków: Masques Op. 34 i Métopes Op. 29). Podczas tego niezapomnianego wieczoru publiczność miała także okazję wysłuchać mistrzowskiego wykonania ballad Fryderyka Chopina. Doskonałe kompozycje, doskonale wykonane przez Justynę Gabzdyl spotkały się z wdzięcznością i aplauzem publiczności, a owacjom i gratulacjom nie było końca. To był koncert na dwie dusze kompozytorów i jedno serce pianistki. Recital poprowadziła Liliana Komorowska zaś współorganizatorami byli: Konsulat Polski w Montrealu i Polski Instytut Naukowy w Kanadzie. Wielkie brawa dla artystów i dla organizatorów za piękny wieczór. 

..
  KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................................(ZDJĘCIA: ZBIGNIEW WASILEWSKI)
 


WYSTAWA MALARSTWA (7 grudnia 2017)

W Polskim Centrum Kultury na Jolicoeur 7 grudnia odbył się wernisaż wystawy prac 20 polskich artystów z Montrealu i Ottawy:  "Swiat patrzy na polską sztukę". Była to pierwsza ekspozycja w nowych warunkach z panelami wystawowymi oraz profesjonalnym oświetleniem, które przygotowano we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja w Polsce - polskim partnerem projektu Centrum Kultury Polskiej na Jolicoeur oraz dzięki subwencji otrzymanej od Senatu RP w 2016 roku. Na wernisażu było ponad 200 osób. Zgromadzone dzieła uświadomiły nam, widzom, jak wielu wspaniałych artystów o międzynarodwej sławie jest wśród Polonii montrealskiej i ottawskiej. Wielkie brawa dla ich talentu i ciężkej (nie zawsze docenionej) pracy. Słowa uznania należą się także organizatorom: Katarzynie Szrodt - kuratorowi wystawy i Krzysztofowi Tumanowiczowi - odpowiedzialnemu za logistykę tego trudnego przedsięwzięcia oraz wszystkim zaanagażowanym osobom w dzieło jakim było doprowadzenie do zorganizowania tej wystawy.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ............................................................................................................................................................(ZDJĘCIA: BOŻENA SZARA)
 


NIEZWYKŁA INSTYTUCJA, NIEZWYKLI LUDZIE (28 października 2017)

"Od ponad 70 lat istnieje w Montrealu niezwykła instytucja polonijna: Polski Instytut Naukowy i Biblioteka Polska im.Wandy Stachiewicz. W roku 1943 z inicjatywy światowej sławy historyka prof. Oskara Haleckiego powstał kanadyjski oddział Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce (PINK).

Założycielami Instytutu byli znani uczeni polscy i kanadyjscy, głównie związani z Uniwersytetem McGill w Montrealu .Równocześnie z Instytutem została założona Biblioteka Polska przy Uniwersytecie McGill w Montrealu, która jest jedyną polską biblioteką uniwersytecką na terenie Ameryki Północnej. Duszą i sercem biblioteki i jej założycielką była znana działaczka polonijna, Wanda Stachiewicz. Była niezwykłą osobą..." (fragment artykułu z www.goniec.net)

Zwykle niezwykłe instytucje konsolidują wokół siebie niezwykłe osobowości. Do takich niezwykłych ludzi należało małżeństwo Krystyny i Leszka Chełmińskich, których imię otrzymała czytelnia biblioteki w Montrealu w dniu 28 października 2017 roku. Takimi niezwykłymi osobami są także Lili i Andy - dorosłe dzieci państwa Chełmińskich, którzy kontynuując dzieło swoich Rodziców wspierają działalność Polskiego Instytutu Naukowego i Biblioteki Polskiej. Rodzina Chełmińskich należy do znanych montrealskich filantropów, która od wielu lat finansuje nie tylko Instytut Naukowy i Bibliotekę, ale także polonijnych artystów i organizacje społeczne w Montrealu.

Nowa siedziba biblioteki mieszcząca się przy 4220 Rue Drolet w Montrealu zgromadziła przedstawicieli Ambasady Polskiej w Kanadzie i Konsulatu Polskiego w Montrealu, wielu działaczy polonijnych, ludzi kultury, szefów organizacji społecznych oraz przyjaciół Państwa Chełmińskich. Na całością czuwał prezes Instytutu Stanisław Latek oraz bibliotekarz Stefan Władysiuk. Gospodarzem spotkania była Liliana Komorowska, a przepiękny koncert dedykowany Krystynie i Leszkowi Chełmińskim zagrała wybitna pianistka - Katarzyna Musiał.

To był niezwykły wieczór i niecodzienne spotkanie Polonii montrealskiej.
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..............................................................................................................................................................FOTO: MARIA JAKÓBIEC
 

Przejdź do wydarzeń najnowszych

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: kontakt@radiopolonia.org / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ