...........................................

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską.  Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: kontakt@radiopolonia.org


Radio Polonia jest współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

 

 
.................
ZDROWO I STYLOWO - Bożena Szara (wyemitowane 6 stycznia 2019 - posłuchaj)
 

RUKIEW WODNA - NAJZDROWSZE WARZYWO ŚWIATA

Sylwester i Nowy Rok to dobry moment na chwilę refleksji i rozliczenie z samym sobą. Co udało nam się osiągnąć? Do czego chcemy dążyć? Z czego jesteśmy zadowoleni, a co przydałoby się zmienić? Efektem takich rozmyślań są postanowienia noworoczne. Statystyki mówią, że najbardziej popularnym jest:

Od nowego roku odchudzam się! albo Od nowego roku przechodzę na dietę!

To zdanie słyszał albo wypowiadał chyba każdy z nas. Dodatkowa fałdka tłuszczu na brzuchu po świętach często motywuje nas do artykułowania buńczucznych zapowiedzi, dotyczących naszej wagi. To postanowienie często idzie w parze z: Będę ćwiczyć.
Zapowiada się pięknie, ale zwykle kończy się jak zawsze, czyli na postanowieniu tylko, bo odchudzenie to przecież ciężka praca, sporo wyrzeczeń, zmiana nawyków i generalnie życia. A gdyby tak zacząć od czegoś znacznie łatwiejszego i bardzo pożytecznego?

Na przykład od wprowadzenia produktów do naszej diety, które ją wzbogacą, poprawią stan zdrowia, a ponadto rozpoczną bezbolesny proces zmian nawyków żywieniowych?

Na dobry początek proponuję wprowadzić do jadłospisu rukiew wodną (watercress).

Rukiew wodna jest skarbnicą najważniejszych składników mineralnych, witamin i innych substancji odżywczych, co czyni ją najzdrowszym warzywem na świecie - przekonują badacze z William Paterson University. Przeanalizowali oni 47 warzyw i owoców pod kątem zawartości 17 najważniejszych dla zdrowia człowieka składników i doszli do wniosku, że rukiew wodna nie ma sobie równych.

Wyprzedziła nawet tak zdrowe warzywa, jak brokuły, jarmuż i pomidory. Warto wiedzieć, że Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) oficjalnie umieściło rukiew wodną na pierwszym miejscu w rankingu zdrowej żywności.

Rukiew wodna, inaczej rzeżucha wodna, to roślina należąca do rodziny kapustowatych, której właściwości lecznicze są znane od starożytności.

Rukiew wodna opóźnia proces starzenia się skóry, a nawet pozwala cofnąć niektóre zmiany skórne, co zostało udowodnione naukowo. Grupa kobiet przez 8 tygodni spożywała 80 gramów rukwi wodnej dziennie i po zakończeniu eksperymentu zauważyła znaczną poprawę kondycji skóry - zmniejszyły się przebarwienia, zaczerwienienia, a pory zostały zwężone. Odnotowano także wyraźne spłycenie zmarszczek.

Jak wyjaśnia autorka badań - dr Sarah Schenker - rukiew wodna swoje odmładzające właściwości zawdzięcza beta-karotenowi, który walczy z wolnymi rodnikami, mogącymi przyczyniać się do niszczenia komórek skóry. Dodatkowo zawiera dwa inne antyoksydanty - witaminę C i E, czyli "witaminę młodości" - które również zbawiennie wpływają na wygląd i zdrowie skóry.
Włączenie rukwi wodnej do jadłospisu może uchronić przed rozwojem raka. Takiego zdania są brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Ulster. Wszystko dzięki substancjom o nazwie izotoicyjaniany, które odpowiadają za charakterystyczny smak rukwi. Zdaniem badaczy substancje te hamują namnażanie komórek rakowych w guzach, a także chronią przed nawrotem nowotworu.

Rukiew wodna ma bardzo wyrazisty, lekko pieprzowy smak z wyczuwalną nutą słodyczy. W związku z tym podkreśla smak kremowych zup oraz warzywnych past. Może być też dodatkiem do owocowych soków i smoothies. Ponadto zawiera najważniejsze dla zdrowia człowieka witaminy, wyciąg z tej rośliny (glikonasturcyna) jest podawana osobom zmagającym się z awitaminozą - niedoborem lub brakiem pewnych witamin. Warto wiedzieć, że rukiew zawiera więcej beta-karotenu niż słynąca z niego marchewka. Ponadto można w niej znaleźć witaminę C, której ma więcej niż cytrusy. Z kolei pod względem zawartości potasu przewyższa pomidory, które uchodzą za najlepsze źródło tego pierwiastka.

W medycynie ludowej jest stosowana w leczeniu zaparć, zaburzeniach pracy wątroby i kaszlu. Współczesna fitoterapia poleca ją także osobom nerwowym. Jednak ci, którzy chcieliby sprawdzić właściwości lecznicze tej rośliny, muszą szukać jej w sklepach ze zdrową żywnością lub samodzielnie wyhodować w domu. Nie jest popularna, zatem w zwykłych marketach raczej jej nie znajdziemy.

Warto zacząć wykorzystać ją w kuchni, tak, jak zrobili to kucharze z Pałacu Buckingham, którzy przygotowali potrawę z rukwią wodną na wesele księcia Williama z Catherine Middleton. Na królewski stół podano miniaturowe tarty ze szparagami i rukwią wodną. Ponoć smakowały wybornie.

Polecam rukiew wodną na dobry początek w nowym 2019 roku na dobre, nowe i zdrowe życie. 
 

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA.
 
 
ARCHIWUM DATA EMISJI
POSŁUCHAJ
POMARAŃCZE - OWOCE ŚWIĄTECZNE 2 grudnia 2018
AWOKADO - GRUSZKA ALIGATORA 25 listopada 2018
PIGWA - LEPSZA NIŻ CYTRYNA 28 października 2018
DYNIA - KRÓLOWA JESIENI 21 października 2018
JEGOMOŚĆ CZOSNEK 14 października 2018
DOBRODZIEJSTWA IMBIRU 7 października 2018
....................................

 

.................

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: kontakt@radiopolonia.org / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ