...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" (marzec-maj 2023)
Narodowe Czytanie 2022 w Montrealu (10 września 2022)
Dzień Polski w Parku Médéric- Martin (27 sierpnia 2022)
Pierwsze spotkanie Moli Książkowych (2 lipca 2022)
Polski PIK-NIK w Parku Jeanne- Mance (18 czerwca 2022)
Piknik rodzinny Grupy V PKTWP (11 czerwca 2022)
Koncert dla Pokoju (22 marca 2022)
Wydarzenia wcześniejsze
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected]

................................................................................ POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
...
.WYSTAWA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ "SZLAKI NADZIEI. ODYSEJA WOLNOŚCI" (MARZEC-MAJ 2023)

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności", który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Wystawa ma przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino. 

Projekt planowany jest na lata 2022-2025, obejmie swym zasięgiem ponad 50 państw na całym świecie i jest przykładem przekazu historycznego skierowanego do wymagającego odbiorcy. Odbiorcy, który nie wie nic, albo niewiele o historii Polski. Często też posiada jej bardzo przekłamany, zdeformowany przez różne środki przekazu, obraz. Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w tak wielu krajach świata jest wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej.

Wystawa ta w swoich elementach przybliża też braterstwo polsko-kanadyjskie. Pokazuje Kanadyjczykom, że związki polsko- kanadyjskie są bardzo bliskie i trwają od wielu dziesiątków lat. Staraniem Biblioteki Polskiej im. Wandy Stachiewicz, we współpracy z Wydziałem Reagowania na Dyfamacje Biura Współpracy Międzynarodowej IPN, wystawa trafiła do Montrealu. Od kwietnia do maja 2023 roku będzie do obejrzenia w Bibliotece Polskiej, w siedzibie Związku Weteranów Polskich im. Józefa Piłsudskiego, w polskich szkołach, organizacjach polonijnych i polskich kościołach w Montrealu. 

Wystawę multimedialną można obejrzeć także na stronie internetowej: https://biblioteka.info/wystawa/

Na zdjęciach wystawa w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w Montrealu.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

NARODOWE CZYTANIE 2022 W MONTREALU (10 WRZEŚNIA 2022)

10 września, po raz piąty w Montrealu, wolontariusze Biblioteki, uczniowie i nauczyciele Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu, a za pośrednictwem komunikatora Zoom uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im Jana Pawła II na West Island, wzięli udział w ogólnopolskim Narodowym Czytaniu. 

Lekturą jedenastej odsłony Narodowego Czytania były "Ballady i Romanse Adama Mickiewicza". Okolicznościowy baner Czytania zaprojektował pan Andrzej Krysztofowicz. 

Organizatorami byli Biblioteka Polska im. Wandy Stachiewicz, oraz Konsulat Generalny RP w Montrealu. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

DZIEŃ POLSKI W PARKU MÉDÉRIC-MARTIN (27 SIERPNIA 2022)

Po trzyletniej przerwie odbyła się trzecia edycja Dnia Polskiego w Montrealu zorganizowanego przez Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec przy współpracy licznych sponsorów. Park Médéric-Martin odwiedziło wiele osób z Polonii montrealskiej oraz społeczności Quebeckiej. W Dniu Polskim uczestniczyły całe rodziny, przyjaciele, znajomi, dzieci z rodzicami, wnuczęta z dziadkami. Przyszli młodzi i całkiem już wiekowi Polonusi. Mnogość stoisk - wizytówek organizacji polonijnych - była imponująca. Plac zabaw dla dzieci cieszył najmłodszych, zaś smakosze kuchni polskiej także byli usatysfakcjonowani gastronomicznymi przysmakami.  Ważnym punktem oferty był bardzo ciekawy program artystyczny. Pozostaną wspomnienia, zdjęcia, relacje i ogromne zadowolenie uczestników. Była to impreza z dużym ładunkiem pozytywnej energii, wzbudzająca moc ciepłych emocji, okazja do spotkań z przyjaciółmi.

Kogo nie było... niech żałuje. Brawo organizatorzy! Brawo artyści grający, śpiewający i tańczący. Brawo wystawcy i mistrzowie kuchni polskiej. Do miłego zobaczenia za rok. 
 

Foto: Andrzej Leszczewicz 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

PIERWSZE SPOTKANIE MOLI KSIĄŻKOWYCH (2 LIPCA 2022)

Pomysł założenia grupy na Facebooku - Mole Książkowe Kanada -powstał zupełnie niespodziewanie pod koniec 2020 roku, a więc w samym środku pandemii coronawirusa. Któregoś wieczoru po skończeniu kolejnej fascynującej książki założycielka Grupy - Daniela Rosochacka pomyślała, że fajnie byłoby podzielić się z kimś opinią na jej temat, polecić komuś ciekawą lekturę czy podyskutować o ostatnio przeczytanej powieści.

Tak powstały Mole Książkowe - grupa przeznaczona dla miłośników czytania.

Na Facebookowej stronie zamieszczane są informacje o ulubionych książkach i nowościach wydawniczych. Klubowicze polecają sobie nawzajem ostatnio odkrytych autorów, polskich i zagranicznych.

Większość osób w Grupie zna się jedynie on-line, aż do 2 lipca, kiedy to odbyło się Pierwsze Spotkanie Moli Książkowych. Spotkanie niezwykle udane, podczas którego m.in. odbyło się kilka konkursów i quizów czytelniczych. Uczestniczki wymieniały się nie tylko opiniami na temat przeczytanych powieści, ale także książkami. Oprócz strawy duchowej spotkanie obfitowało w przysmaki kuchni polskiej, raczono się dobrymi winami i opowieściami o czytelniczych fascynacjach. Wszystkie uczestniczki tej wyjątkowej biesiady czekają na kolejne spotkanie. 
 

Foto: Barbara Kościelniak i Daniela Rosochacka 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

POLSKI PIK-NIK W PARKU JEANNE-MANCE (18 CZERWCA 2022)

Trzecia edycja festiwalu Polski PIKNIK zapowiadała się niezwykle atrakcyjnie. Po pierwsze dlatego, że po trzech latach przerwy z powodu pandemii coronawirusa mogliśmy się wreszcie spotkać w większym gronie. Po drugie dlatego, że Park Jeanne-Mance jest miejscem niebywale prestiżowym w Montrealu. I po trzecie dlatego, że program PiKNIKU zapowiadał się bardzo interesująco. 

Rozpoczęcie polonijnego lata niestety zepsuła pogoda. Niebo było zachmurzone, było zimno i deszczowo. Pomimo nienajlepszej pogodowej aury publiczność (nie tylko polonijna) dopisała, zaplanowane występy artystyczne odbyły się wzbudzając duże zainteresowanie i umilając czas uczestnikom festiwalu, a piwo, pierogi i pączki smakowały wybornie. 

Na kilku stoiskach można było kupić m.in. wyroby rękodzieła artystycznego i piękną biżuterię, rozmowom nie było końca, a wspólna zabawa trwała jeszcze długo po zmierzchu. Wielkie dzięki i wyrazy uznania dla polonijnej młodzieży - organizatorów polskiego festiwalu za trud włożonej pracy i za kontynuację świetnego pomysłu corocznych piknikowych spotkań. Do zobaczenia za rok. 
 

Foto: Andrzej Leszczewicz 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

PIKNIK RODZINNY GRUPY V PKTWP  (11 CZERWCA 2022)

Piknik z okazji Dnia Dziecka organizowany na Polskiej Farmie od kilku lat budzi duże zainteresowanie, zarówno wśród dzieci jak i rodziców. Nie inaczej było w tym roku. Na Piknik Rodzinny przyjechało ponad 100 osób. Program był bardzo bogaty: konkursy dla dzieci i rodziców, malowanie twarzy, zabawa w sumo i na specjalnie przygotowanych dmuchanych placach zabaw. Z dużym powodzeniem wystąpił także zespół Blues Pattern Box. Wielkie gratulacje dla pomysłodawców i organizatorów tego wyjątkowego spotkania. Do zobaczenia za rok na Polskiej Farmie w Hinchinbrooke. 

Autorzy zdjęć: Janete Adamowski, Ewa Łoboda, Jarek Sarosiek.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................................................................
 

KONCERT DLA POKOJU (22 MARCA 2022) 
 
.... W Bazylice Notre Dame w Montrealu 22 marca odbył się wielki koncert charytatywny na rzecz polskiej Fundacji FOLKOWISKO, która niesie pomoc humanitarną uchodźcom po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej. Bazylikę wypełniło1600 widzów. Transmitowany na żywo koncert obejrzało 5000 osób. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zebrano niemal 160.000 $

Pomysłodawczynią koncertu była Nadia Monczak - skrzypaczka, która do współpracy organizacyjnej zaprosiła aktorkę Claudię Ferri. Głównym sponsorem koncertu była Fundacja Rodziny Korwin-Szymanowskich. Fundraising koordynowała Marta Korwin-Szymanowski we współpracy z KBF Kanada. Współorganizatorem koncertu był Polski Instytut Naukowy w Kanadzie

W koncercie udział wzięli montrealscy artyści: Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Nicolasa Ellisa, muzycy Orchestre de l'Agora, Natalie Choquette - sopran, Marc-Antoine d'Aragon - baryton, Yuriy Konevych - tenor, Jean-Michel Blais - fortepian, Serhiy 
Salov - fortepian, Steven Massicotte - fortepian, Nadia Monczak - skrzypce, Benjamin Deschamps - klarnet, Mariusz Monczak - skrzypce, Lorraine Gauthier - wiolonczela, Julien Bélanger - perkusja, Pierre Grandmaison-organy. Koncert porowadziła - Claudia Ferri.
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

Więcej zdjęć z koncertu można obejrzeć tutaj: Concert Pour La Paix (Photo: Tam Lan Truong)
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
..

 

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ