...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Dzień Polski w Parku Médéric- Martin (26 sierpnia 2023)
Polski PIKNIK w Parku Jeanne-Mance (10 czerwca 2023)
Obchody 550. Rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (28 maja 2023)
Obchody 70. Rocznicy Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim (22-25 kwietnia 2023)
Wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (20 kwietnia 2023)
Wydarzenia wcześniejsze
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected]

................................................................................ POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
...
DZIEŃ POLSKI W PARKU MÉDÉRIC-MARTIN (26 SIERPNIA 2023)

W sobotę 26 sierpnia 2023 roku miała miejsce Czwarta Edycja Dnia Polskiego w Montrealu zorganizowanego przez Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec przy współpracy licznych sponsorów. Park Médéric-Martin odwiedziło blisko 4,000 osób z Polonii oraz Społeczności Montrealskiej i Quebeckiej. Pozostaną wspomnienia i mamy nadzieję, ogromne zadowolenie uczestników. Była to impreza z dużym ładunkiem pozytywnej energii, wzbudzająca moc ciepłych emocji, okazja do spotkań z przyjaciółmi.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tego przedsięwzięcia: Organizacjom Polonijnym, Fundacjom, Firmom, Konsulatowi RP, Miastu Montreal, osobom prywatnym oraz wolontariuszom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowania Dnia Polskiego. Dzięki Państwu po raz kolejny nasze przedsięwzięcie odniosło sukces i na długo pozostanie w pamięci uczestników tego dnia. To właśnie dzięki Państwu ta impreza wpisała się już na stałe w kalendarz Polonijnych wydarzeń. 

Jeszcze raz dziękujemy sponsorom i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie trwać i nadal rozwijać się w przyszłości, dając wsparcie dla realizacji planów na przyszłe lata. Dzień Polski trwa jeden dzień, jednak prace za kulisami toczą się przez cały poprzedzający rok. Pragniemy serdecznie podziękować Organizacjom Polonijnym, Artystom i Gościom tego dnia za wspaniałą atmosferę i za to, że tak pięknie promują Polskę; kraj o bogatej  historii i tradycjach oraz imponującej kulturze współczesnej. 

Do zobaczenia w 2024 roku na Piątej Edycji Dnia Polskiego w Montrealu! 

Źródło: KPK(QC) / Foto: Polish Day FB, PKTWP Grupa II-X FB.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

POLSKI PIKNIK W PARKU JEANNE-MANCE (10 CZERWCA 2023)

W sobotę 10 czerwca odbyła się czwarta edycja festiwalu Polski PIKNIK gromadząc liczną, nie tylko polonijną, publiczność. Pogoda dopisała, humory także, występy artystyczne odbyły się zgodnie z planem wzbudzając duże zainteresowanie i umilając czas uczestnikom festiwalu. Oferta gastronomiczna była bardzo bogata: piwo, kiełbaski BBQ, flaczki, pierogi i pączki smakowały wybornie. 

Na kilku stoiskach można było kupić m.in. wyroby rękodzieła artystycznego, koszulki z polskimi emblematami, a także książki. Rozmowom nie było końca, a wspólna zabawa i tańce trwały do zmierzchu. Wielkie wyrazy uznania dla polonijnej młodzieży - organizatorów polskiego festiwalu za trud i włożoną pracę oraz za kontynuację świetnego pomysłu corocznych piknikowych spotkań. 

Do zobaczenia za rok! 

Foto: Andrzej Leszczewicz 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

OBCHODY 550. ROCZNICY URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA (28 MAJA 2023)

W sobotę 28 maja w Planetarium Rio Tinto Alcan w Montrealu odbyła się uroczystość związana z 550. rocznicą urodzin wielkiego polskiego astronoma i naukowca - Mikołaja Kopernika. 

Obchody zostały zorganizowane przez Kongres Polonii Kanadyjskiej okręg Quebec pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Montrealu. 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów miejskich, regionalnych i prowincjonalnych, konsulatów państw mających swoje siedziby w Montrealu, organizacji polonijnych, fundacji, polskich szkół, hufców oraz grupy folklorystycznej Akademii Białego Orła. 

Podczas uroczystości uczestnicy m.in. wysłuchali okolicznościowego referatu, odbył się pokaz filmu pt. "Ailleurs", wręczono pamiątkowe medale z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wyróżnionym przedstawicielom organizacji polonijnych oraz osobom zasłużonym dla polskiej diaspory.

Wieczór uświetniły występy Akademii Białego Orła oraz Trio Muzycznego w składzie: Nadia Monczak, Charles Trudel i Benjamin Deschamps. 

Foto: Andrzej Leszczewicz 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

OBCHODY 70. ROCZNICY KOMITETU POMOCY DZIECIOM POLSKIM (22-25 KWIETNIA 2023)

W dniach 22-25 kwietnia odbywały się uroczyste obchody 70. rocznicy powstania Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim - organizacji, która wspiera i pomaga najbardziej potrzebujących w dziecięcych hospicjach i domach opieki w Polsce.

W ciągu 3 dni jubileusz zgromadził liczne grono członków Komitetu oraz zaproszonych gości. 

Podczas uroczystości zostali wyróżnieni działacze Komitetu, a publiczność miała okazję wysłuchać koncertów utalentowanych polskich artystów - stypendystów KPDP. 

Foto: kpdp.ca

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

WYSTAWA Z OKAZJI 550. ROCZNICY URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA (20 KWIETNIA 2023)

W czwartek 20 kwietnia na Uniwersytecie McGill miała miejsce wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, na której zaprezentowano dzieło Kopernika "De revolutionibus orbium celestium", wydane w Norymberdze w 1543 roku oraz dokumenty i publikacje związane z Kopernikiem ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Montrealu. Podczas prezentacji, przygotowanej wspólnie przez The Osler Library of the History of Medicine (McGill University) oraz Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, wygłoszono dwa odczyty: "(He) Stopped the Sun and moved the Earth": Copernicus in the collections of McGill University Libraries (Mary K. K. Hague-Yearl, MLIS, PhD, Osler Librarian / Head Librarian) oraz "Celebrating Copernicus in Montreal 1967-2023" (Stefan Wladysiuk). 

Foto: Andrzej Leszczewicz 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
..
.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ