...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Dzień Kanady - Canada Day - Fete du Canada (1 lipca 2019)
Polski Piknik - Village au-Pied-du-Courant (22 czerwca 2019)
Wieczór kabaretowy "Polski Montrealski Kabarecki" (14 czerwca 2019)
Koncert "Czerwcowe Preludium" w wykonaniu Ensemble Vocal Universalis (9 czerwca 2019)
Muzyka polska ostatnich stuleci (16 maja 2019)
Minister Sportu i Turystyki - Witold Bańka z wizytą w Montrealu (13 maja 2019)
Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (5 maja 2019)
Wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Chmielarz (6 kwietnia 2019)
Wernisaż wiosenny (21 marca 2019)
Inka - rzecz o Danucie Siedzikównie (1-3 marca 2019)
Polski Balet Narodowy na Place des Arts w Montrealu (luty-marzec 2019)
Wydarzenia wcześniejsze
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej.

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: kontakt@radiopolonia.org


Projekt "Polska Platforma Medialna" Fundacji Wolność i Demokracja   

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

 

.................................................................................. POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
..
DZIEŃ KANADY - CANADA DAY - FETE DU CANADA (1 LIPCA 2019) 

Najważniejsze święto państwowe w Kanadzie obchodzone 1 lipca w rocznicę powstania Konfederacji Kanady w 1867 roku jest dniem wyjątkowym. W tym roku obchodzimy 152. urodziny naszej przybranej, a raczej wybranej drugiej Ojczyzny. We wszystkich większych miastach urządzane są uliczne parady, koncerty, pokazy sztucznych ogni. W Montrealu w tradycyjnej paradzie udział wzięli członkowie Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Towarzystwa Białego Orła, Towarzystwa Patriotycznej Bratniej Pomocy, PKTWP Grupa V, Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim, Akademii Białego Orla, Grupy Tanecznej Podhale, Koła Przyjaciół Harcerstwa, harcerze z hufców Orlęta i Ogniwo oraz wielu niezrzeszonych przedstawicieli Polonii Montrealskiej. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .............................................................................(ZDJĘCIA:  KONSULAT GENERALNY RP W MONTREALU, GRUPA V PKTWP) 
 

POLSKI PIKNIK - VILLAGE AU-PIED-DU-COURANT (22 CZERWCA 2019) 

Najpierw było zaproszenie zamieszczone na Facebooku: "Zapraszamy do świętowania Polski w sobotę 22 czerwca w całości w kolorach biało czerwonych. Z okazji drugiej edycji festiwalu Polski Piknik-Montreal będzie możliwość skosztowania polskich smakołyków i wzniesienia toastu przy kieliszku wódki! Dodatkowo, doskonała oprawa muzyczna promująca lokalnych, współczesnych polskich artystów, a także niezapomniane tańce ludowe wzbogacą wasze wrażenia. Zapraszamy też do udziału w warsztatach dla dzieci i nie tylko! Kolorowanie pisanek, zabawy dla dzieci, warsztat plecenia wianków - to wspaniała okazja do rozpoczęcia lata!". (czytaj dalej)
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

WIECZÓR KABARETOWY "POLSKI MONTREALSKI KABARECKI" (14 CZERWCA 2019) 

W piątkowy wieczór 14 czerwca w sali Konsulatu Generalnego RP w Montrealu odbył się spektakl kabaretowy "Polski Montrealski Kabarecki", którego celem było zebranie funduszy na tegoroczną edycję Polskiego Pikniku. W spektaklu, który był prowadzony przez Konsula Generalnego Dariusza Wiśniewskiego oraz Wiolettę Wo, wzięli udział polonijni artyści: Jerzy Peter, Gabriel Paquin Buki, Paul Kunigis oraz Justyna Gabzdyl. Po zakończeniu spektaklu goście mogli obejrzeć wystawę prac miejscowych artystów, m.in. Marioli Nykiel. Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i zostało nagrodzone długimi brawami. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

KONCERT "CZERWCOWE PRELUDIUM" W WYKONANIU ENSEMBLE VOCAL UNIVERSALIS (9 CZERWCA 2019) 

W niedzielne popołudnie w sali Grupy II-X PKTWP przy 3563 Belair odbył się koncert "Czerwcowe Preludium" w wykonaniu Ensemble Vocal Universalis pod dyrekcją Edwarda Domańskiego. Chór wykonał kilkanaście utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in. Chopina, Wacława z Szamotuł, Schuberta, Aniello i innych. W koncercie wzięli także udział Jerzy Peter, gitarzysta oraz znana aktorka Liliana Komorowska, która zapowiadała poszczególne utwory oraz recytowała poezję polskich autorów. Podobnie jak podczas poprzednich występów chóru, również tym razem polonijna publiczność nie zawiodła. Wykonanie każdego utworu było nagradzane brawami, a po zakończonym koncercie wykonawcy otrzymali mnóstwo komplementów i podziękowań za wspaniały spektakl. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ......................................................................................................................................................................(ZDJĘCIA:  A.L.)
 

MUZYKA POLSKA OSTATNICH STULECI (16 MAJA 2019) 

Sala Konsulatu Generalnego RP w Montrealu tym razem była miejscem, gdzie licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać znanych i lubianych kompozycji równie znanych twórców, wśród których znaleźli się: Michał Kleofas Ogiński, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski. Karol Szymanowski i Grażyna Bacewicz. Wieczór otworzył Konsul Generalny RP w Montrealu - Dariusz Wiśniewski. Koncert poprowadziła Jolanta Duniewicz. Za fortepianem zasiadł pomysłodawca i autor programu - Radosław Rzepkowski. Artysta zagrał z werwą i dużym zaangażowaniem. Zapowiedzi poszczególnych utworów, wzbogacone historycznymi faktami dotyczącymi kompozytorów i ich twórczości pozwoliły widzom wzbogacić swą wiedzę na temat kontekstu powstawania prezentowanych dzieł. Koncert był niezwykle udany. Po jego zakończeniu, publiczność długo jeszcze dzieliła się ze sobą wrażeniami, a rozmawiając z wykonawcami, dziękowała im za doskonały wybór przedstawionych utworów, za muzyczne przeżycia i za piękny wieczór. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................(ZDJĘCIA:  JOLANTA DUNIEWICZ ORAZ ANNA RZEPKOWSKA)
 

MINISTER SPORTU I TURYSTYKI - WITOLD BAŃKA Z WIZYTĄ W MONTREALU (13 MAJA 2019) 

14 maja w Montrealu przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wybrali Witolda Bańkę na nowego szefa tej organizacji. Polak oficjalnie zostanie zatwierdzony w listopadzie, a prestiżową funkcję zacznie pełnić 1 stycznia 2020 roku. Nigdy wcześniej żaden Polak nie sprawował tak ważnej funkcji w świecie sportu. 

Minister Witold Bańka spotkał się także z Polonią montrealską. Oto Tweet jaki ukazał się na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki: "Minister Witold Bańka podczas spotkania z kanadyjską Polonią w Montrealu rozmawiał o turystyce, aktywności fizycznej i programach realizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W aglomeracji mieszka ok. 60 000 Polaków! - To pięknie, że pamiętają Państwo o Polsce. Bardzo za to dziękuję - zaznaczył." 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .....................................................................................................................................(ZDJĘCIA:  KASIA SKOREK)
 

OBCHODY 228. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA (5 MAJA 2019) 

W niedzielę 5 maja w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy odbyły się obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się o 11.30 rano mszą świętą z pocztem sztandarowym. Po zakończeniu mszy w sali parafialnej odbyła się akademia, w której wzięli udział liczni przedstawiciele organizacji polonijnych, Konsul Generalny RP w Montrealu, Dariusz Wiśniewski z małżonką oraz Konsul Michał Faleńczyk. Gościem honorowym była Arlette Cousture, znana kanadyjska pisarka, autorka książki o Polakach w Quebecu "Ces Enfants d'ailleurs", której podczas uroczystości wręczono złotą odznakę uznania Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Srebrną odznakę uznania KPK otrzymał Ojciec Dariusz Szurko. W bogatym programie artystycznym udział wzięli: zespół taneczny Akademii Białego Orła, uczniowie szkół im. Generała Sikorskiego, Szkoły im. Emilii Plater, harcerze, a także chór parafii Św. Trójcy. Gościem specialnym był artysta z Polski, Jarek Wist ze swoim zespołem. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA KATARZYNY CHMIELARZ (6 KWIETNIA 2019) 

W pierwszą sobotę kwietnia w galerii przy 10 Pins Avenue Ouest odbył się wernisaż malarstwa młodej polonijnej artystki Katarzyny Chmielarz. Na wystawie zaprezentowano ponad 60 obrazów i grafik, wśród których można było także dostrzec prace z motywami polskimi, nawiązującymi do kraju jej pochodzenia. Wystawa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem - na wernisaż przybyli liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Polonii oraz polonijnych mediów. Znakomite prace Katarzyny Chmielarz na długo zapadną w pamięć wszystkim, którzy mieli okazję obejrzeć tę niezwykłą wystawę. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  ANDRZEJ LESZCZEWICZ)
 

WERNISAŻ WIOSENNY (21 MARCA 2019) 

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Galerii E.K. Voland mieszczącej się w Complexe du Canal Lachine w Montrealu odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Rajewskiej i Teresy Kastelik. Od dawna planowana ekspozycja doczekała się wspaniałej realizacji. Podczas wernisażu obie artystki mogły pochwalić się nie tylko swoimi pracami, ale także podzielić się z widzami radością tworzenia oraz swoimi artystycznymi wątpliwościami. Techniki, które wykorzystują w swojej twórczości różnią się od siebie. Teresa jest mistrzynią barw, a bajkowe niuanse kolorystyczne uzyskuje łącząc materiały miękkie i twarde, błyszczące i matowe, koronkę i metal, często koraliki własnej roboty. Agnieszka wyraża się głównie w malarstwie olejnym, akrylowym, czasem stosuje techniki mieszane. Inspiracją jest wszystko to, co wokół, ale często sięga też do fragmentów z przeszłości, które często dominują w jej autoportretach. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...............................................................................................................................(ZDJĘCIA:  AGNIESZKA RAJEWSKA)
 

INKA - RZECZ O DANUCIE SIEDZIKÓWNIE (1-3 MARCA 2019)

73 lata temu 28 sierpnia 1946 roku w gdańskim więzieniu po sfabrykowanym procesie sądowym, komunistyczni oprawcy zamordowali siedemnastoletnią sanitariuszkę 5 Brygady Wileńskiej AK - Danutę Siedzikówną ps. "Inka". Umierała z okrzykiem - "Jeszcze Polska nie zginęła". Przed śmiercią zdążyła wysłać gryps do rodziny: "Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Montrealu i Ottawie został zaprezentowany monodram w reżyserii Mileny Tejkowskiej, która jest również autorką scenariusza. W rolę Inki wcieliła się licealistka - Justyna Piechota. Brawurowo zagrany spektakl poruszył wielu widzów, którzy głęboko przeżyli opowiedzianą w monodramie historię młodziutkiej bohaterki. 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................(ZDJĘCIA:  EWA GAUTHIER, KONSULAT GENERALNY RP W MONTREALU)
 

POLSKI BALET NARODOWY NA PLACE DES ARTS W MONTREALU (LUTY-MARZEC 2019)

Na przełomie lutego i marca 2019 roku gościł w Montrealu Polski Balet Narodowy, który zaprezentował spektakl Piotra Czajkowskiego - "Jezioro Łabędzie" inspirowany wizją dyrektora artystycznego - Krzysztofa Pastora.

Szef Polskiego Baletu Narodowego dołączył do elitarnego grona wybitnych choreografów, którzy odważyli się przedstawić własną wersję "Jeziora Łabędziego" z zachowaniem klasycznego charakteru tańca.

Ilość scen, postaci, kostiumów, talent i kunszt tancerek i tancerzy oszołomiły montrealskich widzów. Tak wspaniałego przedstawienia dawno nie oglądali, choć na Place Des Arts przyjeżdżają najwybitniejsi artyści z całego świata. Warto podkreślić, że to wspaniałe widowisko mogliśmy obejrzeć min. dzięki Fundacjom Jane Skoryna i Rodziny Korwin-Szymanowski, którzy współfinansowali przyjazd polskich tancerzy do Montrealu.
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .......(((.....................(ZDJĘCIA: Z KOLEKCJI PRYWATNEJ ORAZ WALDEK KRUPA - WIĘCEJ ZDJĘĆ MOŻESZ POBRAĆ STĄD).
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
.
 

 

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: kontakt@radiopolonia.org / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ