...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (29-30 lipca 2020)
Spotkanie poświęcone deportacjom lat 40-tych (5 marca 2020)
Koncert Kolęd i Pastorałek w parafii Św. Trójcy (22 grudnia 2019)
Zakończenie wystawy "Hybrid Identity" w Lachine (15 grudnia 2019)
Koncert "Slavic Vibrations" (16 listopada 2019)
Wystawa "Hybrid Identity" w Lachine (15 listopada 2019)
Dożynki Polonijne (22 września 2019)
Wydarzenia wcześniejsze
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected]

................................................................................ POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
...
OBCHODY 76. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO (29-30 LIPCA 2020)

W czwartek 30 lipca w Konsulacie RP w Montrealu miało miejsce spotkanie poświęcone upamiętnieniu Bohaterów Powstania - Żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji wojskowych walczących w Powstaniu Warszawskim oraz Mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w czasie Powstania. Podczas spotkania odczytano wspomnienia Powstańców Warszawskich i fragmenty "Ziela na Kraterze" Melchiora Wańkowicza. Dzień wcześniej, w środę 29 lipca przedstawiciele organizacji polonijnych, Konsulatu oraz Polonii montrealskiej  spotkali się na cmentarzu Côte-des-Neiges przy grobach Powstańców Warszawskich, którzy po roku 1945 znaleźli się w Kanadzie, by zapalić znicze na ich grobach.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ...................................................................................................................(ZDJĘCIA: KONSULAT RP W MONTREALU).
 

SPOTKANIE POŚWIĘCONE DEPORTACJOM LAT 40-TYCH (5 MARCA 2020)

Spotkanie, które miało miejsce w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Montrealu w dniu 5 marca 2020 roku, było poświęcone tematyce deportacji lat 40-tych. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Montrealu, Dariusza Wiśniewskiego. Po wystąpieniu Konsula głos zabrali świadkowie historii, panie: Hanna Bortnowska, Róża Kisielewska, Maria Żebrowska i Michalina Nowosielska - skromne i niezwykłe kobiety, pełne mądrości życiowej, siły i optymizmu, które w poruszających opowiadaniach przybliżyły licznie zgromadzonej tego wieczoru publiczności smutne wydarzenia sprzed lat. Wieczór zakończył się pytaniami do prelegentek oraz dyskusją przy kawie i winie.

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................................................................................(ZDJĘCIA: ANDRZEJ LESZCZEWICZ).
 

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK W PARAFII ŚW. TRÓJCY (22 GRUDNIA 2019)

Rokrocznie tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Kościoła Parafialnego Świętej Trójcy w Montrealu ściągają tłumy na tradycyjny koncert kolęd w wykonaniu amatorskiego parafialnego chóru pod dyrekcją Wilhelma Płodzienia. Koncerty od lat prowadzi proboszcz - Ojciec Dariusz Szurko. Zwykle też w koncertach tych biorą udział specjalni goście - zawodowi muzycy lub śpiewacy, którzy uświetniają wydarzenie. W tym roku niespodzianką były przygotowane pod kierownictwem Siostry Marii tradycyjne jasełka w których udział wzięły dzieci i młodzieży z Parafii Świętej Trójcy. Zarówno koncert kolęd, dwa solowe utwory zagrane przez Wilhelma Płodzienia jak i jasełka zostały przyjęte owacjami przez licznie zgromadzoną publiczność. Wielkie brawa dla organizatorów i wykonawców. (BS) 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................................................................................(ZDJĘCIA: MARIAN KOPCZYŃSKI).
 

ZAKOŃCZENIE WYSTAWY "HYBRID IDENTITY" W LACHINE (15 GRUDNIA 2019)

Przez miesiąc czynna była wystawa członków stowarzyszenia Polish Artists of Canada w L'Entrepot Lachine przy bulwarze Saint-Joseph. Wernisaż wystawy, który odbył się 15 listopada zgromadził tłumy odwiedzających, ciekawych nowych propozycji polskich artystów plastyków mieszkających w Montrealu. W ostatni dzień prezentacji prac (15 grudnia) było nieco skromniej jeśli chodzi o frekwencję, za to z pewnością niezwykle atrakcyjnie pod względem muzycznym. Tego dnia na zakończenie wystawy wystąpił z ponad godzinnym koncertem zespół BLUES PATTERN BOX. Ich piękne piosenki wprowadziły niepowtarzalny nastrój, a połączenie malarstwa i muzyki było strzałem w dziesiątkę. Czekamy na kolejne tak znakomicie przygotowane wydarzenia artystyczne. (BS) 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................................................................................(ZDJĘCIA: MARIAN KOPCZYŃSKI).
 


KONCERT "SLAVIC VIBRATIONS" (16 LISTOPADA 2019)

16 listopada 2019 roku w kościele św. Jana Chrzciciela w Montrealu odbył się koncert "Slavic Vibrations", zainicjowany i opracowany przez pianistkę Justynę Gabzdyl. Koncert został ufundowany przez Fundację Rodziny Korwin-Szymanowski a organizacją zajął się Polski Instytut Naukowy w Montrealu. Koncert prowadziła Liliana Komorowska, która, po powitalnej przemowie Konsula Generalnego RP w Montrealu, przypomniała kilkuletnią już tradycję spotkań muzycznych mających na celu promowanie Polski i polskiej muzyki. Zainspirowane przez Justynę Gabzdyl koncerty z okazji Święta Niepodległości Polski, tym razem miały dodatkowy cel - upamiętnienie dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Znakomicie dobrany program koncertu miał na celu stworzenie możliwości odkrycia niezwykłego piękna polskiej muzyki klasycznej XIX, XX i XXI wieku zainspirowanej polskim folklorem. Koncertowi towarzyszyła wystawa dzieł malarskich dwóch montrealskich artystek: Agnieszki Rajewskiej i Katarzyny Chmielarz. Wieczór zakończyły dyskusje i wymiana wrażeń przy winie i poczęstunku w siedzibie Polskiego Instytutu Naukowego i Biblioteki Polskiej. (Jolanta Duniewicz)

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................................................................................
 


WYSTAWA "HYBRID IDENTITY" W LACHINE (15 LISTOPADA 2019)

Kanał Lachine w Montrealu to miejsce magiczne i historyczne, zbudowany w XIX wieku przy rzece Św. Wawrzyńca, aby ułatwić statkom przepływ, prawie niemożliwy w miejscu porywistych prądów. Po drugiej stronie rzeki rezerwat plemienia Mohawk. Każdy, kto choć raz miał okazję znaleźć się w tym wyjątkowym miejscu, powie, że jest absolutnie magiczne. artystyczne. I właśnie tam, w pobliżu ciemnych, jesiennych i zimnych wód rzeki 15 listopada 2019 roku mieliśmy otwarcie naszej wystawy: "Hybrid Identity".
W przeciwieństwie do chłodu na zewnątrz, spotkanie tętniło wzajemną sympatią i uznaniem przybyłych gości ciekawych naszej sztuki. Wystawa była bardzo ciekawa jeśli chodzi o jej symbolikę. Zaraz przy wejściu ton nadawały dwa niewielkie obrazy: chłodne, błękitne, wprowadzają na salę, w nastrój.  Symbolika prezentowanych prac była wszechobecna, poprzez farby, płótna, rzeźby, tkaninę. Każdy odwiedzający, wrażliwy na sztukę miał szansę wejść niejako w świat artysty. A tych światów było aż piętnaście, bo tylu właśnie malarzy, rzeźbiarzy i performerów prezentowało swoje prace. Każdy z nich proponował coś innego, ale wystawa była spójna. Była swego rodzaju jednością. Tytuł "hybrydy" tłumaczy i ogarnia tę różnorodność. Chłodne błękity współgrały z gorącymi odcieniami czerwieni, czy żółci i oranżu, i to m.in. sprawiało, że każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie. Artyści wystawiający swoje prace to członkowie grupy Association des Artistes Polonais de Canada. (Agnieszka Rajewska)

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................................................................................(ZDJĘCIA: MARIAN KOPCZYŃSKI).
 

DOŻYNKI POLONIJNE (22 WRZEŚNIA 2019)

Tegoroczne Dożynki Polonijne rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Główna uroczystość, uświetniona występami węgierskiego zespołu "Bokreta" oraz "Akademii Białego Orła", miała miejsce w pobliskim Towarzystwie Białego Orła. Na Dożynki licznie przybyła montrealska Polonia oraz przedstawiciele wszystkich polonijnych organizacji w Montrealu. Swoją obecnością zaszczycił Polonijne Dożynki David Lametti, minister sprawiedliwości w rządzie Justin'a Trudeau. Uroczystości zakończyły się bankietem przygotowanym przez Elżbietę Horodyską. Oprawę muzyczną imprezy zapewnił "Eurostyl" Andrzeja Kluza. 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................................................................................
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
..

 

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ