...........................................
...
 Archiwum wydarzeń:
 
Świąteczny Kiermasz w Grupie V PKTWP (18 grudnia 2021)
Święto pierogów w Goplanie (30 maja 2021)
Festiwal Stella Musica (19 maja - 19 czerwca)
Marche De Noel w Goplanie
(6 grudnia 2020)
Demonstracja Polonii Montrealskej solidaryzującej się z kobietami w Polsce (1 listopada 2020)
Wernisaż wystawy prac Ireny Stawińskiej, Jolanty Sokalskiej i Marka Żółtaka (23 września 2020)
Narodowe Czytanie (5 września 2020)
Wydarzenia wcześniejsze
..

RADIO POLONIA to audycja dla Polonii i o Polonii w Montrealu, ale nie tylko.  Nasze podstawowe cele to przede wszystkim działalność informacyjna, edukacyjna, popularyzująca kulturę polską. Gramy po polsku. Naszą misją jest misja integracji środowiska polonijnego, prezentacji sylwetek wybitnych Polaków zasłużonych dla historii, nauki i kultury polskiej. 

Program radiowy adresujemy do tych, którzy chcą słuchać dobrych wiadomości i dobrych polskich piosenek. W radio jesteśmy dostępni na fali międzynarodowego radia CFMB - 1280 AM w Montrealu w niedzielę w godzinach: 18:00 - 20:00 oraz  na żywo w Internecie pod adresem: www.cfmbradio.com

Program prowadzi BOŻENA SZARA. Współpraca: Michał Stefański.

KONTAKT: (514) 367-1224

Kontakt do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251

E-mail: [email protected]

................................................................................ POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA
...
ŚWIĄTECZNY KIERMASZ W GRUPIE V PKTWP (18 GRUDNIA 2021) 

W sobotę, 18 grudnia 2021 Grupa V PKTWP z Lachine była organizatorem tradycyjnego Kiermaszu Świątecznego. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, przygotowanego ze szczególną ostrożnością z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z Covid-19. 

Uczestnicy i gospodarze mogli cieszyć się atmosferą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, słuchając pięknych pastorałek i dokonując przedświątecznych zakupów. Na stoiskach nie zabrakło swojskich, domowych przetworów i wypieków. Wielką popularnością cieszyły się gorące dania oraz piernikowe choineczki. Była również szansa kupienia pięknych bożonarodzeniowych stroików, bombek i zabawek, a na łasuchów czekało stoisko ze słodkościami. 

Foto: Grzegorz Jarząbek 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

ŚWIĘTO PIEROGÓW W GOPLANIE (30 MAJA 2021)

Polska cukiernia GOPLANA po raz kolejny serwowała Polonii montrealskiej swoje wyśmienite wyroby. Tym razem były to głównie pierogi, oferowane w szerokim asortymencie, ale nie zabrakło też i innych kulinarnych smakołyków. Frekwencja jak zwykle dopisała, mimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. Gratulacje dla właścicieli GOPLANY! 

Foto: Konsulat Generalny RP w Montrealu, Goplana 
 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .....
 

FESTIWAL STELLA MUSICA (19 MAJA - 19 CZERWCA 2021)

"Muzyka to twoje własne doświadczenia, twoje myśli, twoja mądrość. Jeśli nią nie żyjesz, nie wydobędzie się z twojej waltorni" - powiedział Charlie Parker. Kiedy po długiej czasie izolacji świat zaczyna się otwierać, doświadczenie obecności na Festiwalu Stella Musica w teatrze "Le Gesu" w Montrealu nie tylko pozwoliło mi na nowo odkryć siłę wspólnego wieczoru w teatrze, ale także przypomniało mi, co takie doświadczenia mogą zrobić dla słuchacza, jeśli muzyka pochodzi z prawdziwego źródła. Pianistka, założycielka i dyrektor artystyczna Katarzyna Musial i jej zespół (pianistka Andrea Van Pelt, klawesynistka Katelyn Clark i zdumiewająca sopranistka Kirsten LeBlanc z Atelier lyrique L'Opera de Montreal) zagrali z tak zaraźliwą energią i pasją, wciągając publiczność w poczucie zakochania się w muzyce, jakby słyszała ją po raz pierwszy, czerpiąc ogromne korzyści z wyjątkowości miejsca. To wzruszające być inspirowanym przez pełne wdzięku piękno takiej muzyki, zaznaczać początek czasu, kiedy możemy spotkać się bardziej swobodnie, jako że wszyscy zostaliśmy poddani wyzwaniom zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym w ciągu ostatniego roku. (czytaj dalej)

Benjamin Dooley / Tłumaczenie: Wioletta Wołoszyn / Zdjęcia: Agnieszka Stalkoper

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE
 

MARCHE DE NOEL W GOPLANIE (6 GRUDNIA 2020)

Cudowne dekoracje, sznury świateł, bożonarodzeniowa muzyka, smakowite zapachy i jedyna w swoim rodzaju atmosfera - któż nie lubi świątecznych jarmarków? W Kanadzie cieszą od lat wielką popularnością. Do ścisłej czołówki  montrealskich jarmarków bożonarodzeniowych z pewnością zaliczyć trzeba ten organizowany w Starym Porcie w Marche Bonsecours oraz ten na Place Bonaventure. W tym roku wielkie jarmarki z powodu pandemii zostały odwołane. Za to popularnością cieszą się malutkie, lokalne, dzielnicowe. Z takiej możliwości  skorzystała polska cukiernia GOPLANA, która serwowała swoje wyśmienite wyroby cukiernicze i kulinarne. Podczas "Marche De Noel" można było także kupić rękodzieła sztuki użytkowej i upominki pod choinkę dla najbliższych. To był super pomysł i super organizacja słodkich Mikołajek. 

Foto: Kamila Bryla (Goplana) 
Tekst: Bożena Szara

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 

DEMONSTRACJA POLONII MONTREALSKEJ SOLIDARYZUJĄCEJ SIĘ ZE STRAJKUJĄCYMI KOBIETAMI W POLSCE (1 LISTOPADA 2020)

1 listopada 2020 w godzinach popołudniowych przed Konsulatem RP w Montrealu odbyła się demonstracja Polonii montrealskej solidaryzującej się z kobietami w Polsce. Przybyło ponad 100 osób w różnym wieku, ale zdecydowanie przeważała młodzież. Podobne demonstracje odbyły się w Ottawie, Toronto, Edmonton, Halifax i Vancouver. Kobiety w Polsce i wspierający je mężczyźni od kilku dni protestują na ulicach i placach dużych miast i miasteczek wyrażając swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego zabraniającej aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. We środę odbył się strajk generalny kobiet, a w piątek w Warszawie protestowało ponad 200 tysięcy osób. 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ........................................................................................................................................
 


WERNISAŻ WYSTAWY PRAC IRENY STAWIŃSKIEJ, JOLANTY SOKALSKIEJ i MARKA ŻÓŁTAKA (23 WRZEŚNIA 2020)

23 września w Konsulacie RP w Montrealu odbył się wernisaż wystawy prac Ireny Stawińskiej, Jolanty Sokalskiej i Marka Żółtaka. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem - na wernisaż przybyli liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Polonii oraz polonijnych mediów. Znakomite prace montrealskich artystów będzie można podziwać w Konsulacie do 9 października. 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE .........................................................................................................................................(ZDJĘCIA: ANDRZEJ LESZCZEWICZ).
 

NARODOWE CZYTANIE (5 września 2020)

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie; zapoczątkowana została w 2012. W tym roku "Balladynę" Juliusza Słowackiego czytano w rekordowej ilości 3 tys. 200 miejsc (głównie w Polsce) ale i w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie, m. in w Toronto (Konsulat i Klub Seniora "Złota Jesień"). W Montrealu Narodowe Czytanie odbyło się już po raz trzeci i zorganizowane zostało przez Bibliotekę Polską im. Wandy Stachiewicz. W czytaniu brała udział młodzież szkolna i nauczyciele z montrealskich szkół sobotnich. W Bibliotece Polskiej od godz. 14.00 do 18.00 "Balladynę" czytali członkowie Grupy Teatralnej "Razem", Grupy Teatralnej Misji Św. Wojciecha i Św. Maksymiliana, uczniowie Szkoły im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP, uczniowie Szkoły im. Emilii Plater oraz wolontariusze Biblioteki (razem ok. 30 osób). Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowy dyplom oraz odznakę. Impreza była bardzo udana i wiele z obecnych na niej osób wyraziło gotowość do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu w przyszłym roku. Biblioteka Polska składa podziekowania za pomoc przy organizacji Czytania panu Andrzejowi Krysztofowiczowi (Innovative Design Ideas) za projekt okolicznościowego bannera, Konsulatowi Generalnemu RP w Montrealu, Polskiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej, Radio Polonia za oprawę medialną oraz Polskiej Cukierni "Wawel". 

KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY UZYSKAĆ POWIĘKSZENIE ..........................................................................................................................................................
 

Wydarzenia wcześniejsze
 

...
..

 

.

CFMB 1280 AM, RADIO POLONIA, MONTREAL, KANADA. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Tel: (514) 367-1224, tel. do studia podczas trwania audycji: (514) 790-0251
E-mail: [email protected] / Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
ZALOGUJ SIĘ